• Drzewo genealogiczne
  • Poszukiwanie przodków
  • Oprogramowanie dla lekarzy: Gabinet lekarski, E-recepta oraz Faktura dla MŚP

  • Kolekcje
  • Notatnik genealoga
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Genealogia - krok po kroku

Zapewne wiele osób zadawało sobie wielokrotnie pytanie: „Kiedy i od czego zacząć tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny?”.

Wśród społeczeństwa utarło się przekonanie, że genealogia to domena osób starszych, żeby nie powiedzieć tylko starych. W dużej części jest to prawda, gdyż będąc osobami młodymi, uczącymi się i przede wszystkim czynnymi zawodowo mamy całkowicie inne priorytety i potrzeby życiowe. Można stwierdzić, że wraz z wiekiem, stabilizacją zawodową, a przede wszystkim rodzinną, zmienia się nasze postrzeganie genealogii. Określenie dokładnego wieku, od jakiego należałoby zacząć stawianie pierwszych kroków w genealogii jest dosyć trudne, ale bez wątpienia im wcześniej uda nam się zainteresować tematyką poznawania dziejów swojej rodziny tym lepiej.
A dlaczego?

Głównym powodem jest fakt, że wielu z naszych przodków po prostu żyje i jest w stanie przekazać nam mnóstwo faktów i zdarzeń związanych z genealogią. Należy pamiętać, że największą skarbnicą wiedzy o naszych przodkach są przekazy naszych rodziców, dziadków i pradziadków.

Zatem im wcześniej uda nam się zasadzić ziarenko genealogii w naszym umyśle tym owoce, które zbierzemy będą okazalsze.

Mając już tę wiedzę, że genealogią należałoby się zainteresować jak najszybciej, możemy teraz wskazać od czego zacząć tworzenie rodzinnej genealogii. Należy tutaj wspomnieć, że na początku naszej drogi poznawania dziejów naszej rodziny wszelkie dane mamy dostępne „od ręki”. Wystarczą tylko chęci i nieco wolnego czasu.

Krok 1 – domowe archiwum, czyli praca u podstaw

Zapoznaj się z domowym archiwum: zdjęć i wszelkich dokumentów (aktów, zaświadczeń, legitymacji, pamiątek oraz świadectw). Wszystko, co znajdziecie opisujcie najlepiej z punktu widzenia swojego, czyli np. zaświadczenie taty, pamiątka chrztu kuzyna Janka itp. Pozwoli to na uniknięcie wieloznaczności w określaniu relacji, kto jest kim w rodzinie. Najlepiej wykonać cyfrową kopię dokumentu (skan lub zdjęcie). Jedną kopię wydrukujcie i ją traktujcie jako roboczą, opisujcie lub wstawiajcie notatki itp. Nigdy nie piszczcie po oryginałach dokumentów!

Warto tutaj dodać, że przy okazji tworzenia cyfrowych kopii dokumentacji dobrze byłoby utworzyć na dysku twardym komputera katalog (folder) o nazwie np. Genealogia i tam składować cyfrowe obrazy zebranej dokumentacji.

Krok 2 – po pierwsze - wprowadzanie danych

Mając zebrany zbiór cyfrowego archiwum dokumentów możemy już zacząć ewidencję danych genealogicznych.
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie ręczne, papierowe prowadzenie zbiorów genealogicznych naszej rodziny. Wybór odpowiedniego programu komputerowego zaoszczędzi nam sporo czasu, pozwoli na uzupełnianie i wprowadzanie zmian, ale przede wszystkim ustandaryzuje naszą pracę. Należy pamiętać, że w genealogii nie występuje pojęcie „końca pracy”. O ile informacje o naszych przodkach można ująć w ramach okreslonego czasu przeszłego np. znajdziemy dane naszego przodka sprzed kilku stuleci, to praktycznie nasi potomkowie rodzą się teraz, lub urodzą się w przyszłości. Tym samym genealogia ciągle „żyje” i powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dane genealogiczne będą tym samym ciągle uzupełniane i aktualizowane. Przecież nasi potomkowie staną się niebawem przodkami swoich potomków!

Osobiście biorąc pod uwagę charakter zbieranych danych genealogicznych (często są to dane osobiste i wrażliwe) skłaniam się do prowadzenia genealogii na komputerze osobistym, tak abym tylko ja miał dostęp do wprowadzanych danych, mógł je weryfikować i autoryzować zebranym materiałem w postaci zgromadzonej dokumentacji.

A od kogo zacząć ewidencję?

Najlepiej pisanie genealogii zacząć od siebie. Mamy wiele własnych zdjęć i dokumentów: z dzieciństwa, okresu szkolnego oraz bieżącego okresu życia. Ewidencja podstawowych dat i faktów z naszego życia również nie powinna przysparzać nam większych kłopotów. Mając wprowadzone informacje o sobie pora skupić się na ewidencji współmałżonka (partnera) i naszych potomków. Trzeba tutaj zaznaczyć, że ten zakres danych genealogicznych charakteryzuje się maksymalnym zbiorem. Dalej już będzie coraz mniejszy zakres informacji źródłowych.

Mając te dane możemy opisać naszych rodziców z obu stron, tak, aby nasze dzieci „widziały” swoich dziadków. Potem przychodzi pora na naszych dziadków i pradziadków. Zapewne z pomocą w uzupełnianiu tych danych przyjdą nam nasi rodzice i dziadkowie, którzy swoich przodków powinni dobrze pamiętać. Oczywiście równolegle należy dopisywać rodzeństwo: własne, rodziców, dziadków i pradziadków oraz ich potomków.

Z mojego doświadczenia wynika, że już na tym etapie powinniśmy mieć od kilkudziesięciu do kilkuset osób w naszej bazie genealogicznej. Prawda, że robi wrażenie?

Krok 3 – aktualizacja danych

Ten etap genealogii to proces ciągły i praktycznie nie mający końca. Należy wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję: wakacje, uroczystości rodzinne, święta, urodziny, imieniny, wesela, pogrzeby do rozmów z żyjącymi członkami rodziny.

Po tym etapie przychodzi, jak to nazywam „etap bezduszny”, czyli praca z dokumentami w parafiach, diecezjach, archiwach państwowych i kościelnych oraz przeczesywanie zasobów baz internetowych.

Pamiętajcie jednak o tym, że genealogię tworzymy nie tylko dla siebie! Dzielmy się zebranymi danymi! Jednak najważniejszym przesłaniem genealoga powinno być to, aby genealogia odkrywała prawdę, a nie ją „tuszowała”!

Tylko dane prawdziwe przetrwają próbę czasu i będą stanowiły nieocenioną skarbnicę wiedzy o naszej rodzinie dla nas i przyszłych pokoleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl